Cyklotrasami Ústeckého kraje brázdí stále více cyklistů

Už od jara 2013 zaznamenávají pohyb cyklistů, bruslařů i pěších speciální sčítače umístěné na cyklostezkách. Ústecký kraj je protkán Labskou stezkou, Krušnohorskou magistrálou, cyklostezkou Ploučnice a Ohře. Sčítače jsou rozmístěny na vybraných místech třech páteřních cyklostezek v Ústeckém kraji a objektivně monitorují pohyb cyklistů, bruslařů a pěších.

Čidlo snímá tepelné záření lidského těla, jsou tedy sčítáni všichni, kdo kolem projdou či projedou. Před sloupkem je v povrchu stezky zabudována indukční smyčka, která prostřednictvím elektromagnetických impulzů rozliší cyklisty od pěších a bruslařů. Sčítání probíhá naprosto anonymně.

 

Měsíc Roudnice nad Labem Velké Březno Děčín
Pěší Cyklisté Pěší Cyklisté Pěší Cyklisté
01-06/2016 24 913 24 970 15 703 42 138 19 826 51 579
01-06/2017 24 563 27 603 16 464 43 474 19 203 52 982

Monitoring návštěvnosti stezek je veřejně dostupný na http://www.kr-ustecky.cz/monitoring-navstevnosti-stezek/ms-228079/p1=228079

Jak známo, Češi jsou národem turistů a výletníků. Proto jsou, a nejen pro ně, během roku upravovány trasy a značení. Kromě běžné údržby stávajících tras členové z Klubu českých turistů pro ústecký region mění cykloznačení. „Nově byla vyznačena mezinárodní trasa číslo 7 z Roudnice přes Terezín do Litoměřic, trasa z Roudnice na horu Říp a nově trasa pro kolaře z Mašťova do Krásného Dvora, kde je v zahradním areálu opravený gotický templ,“ rozpovídal se o novinkách Jan Eichler, předseda Klubu českých turistů oblast Ústecký kraj.

Průběžně se mění také pěší značení. Nových značek si mohou při svých výletech všimnout lidé například v Českém středohoří (v okolí rozhledny Hořidla, pod Řípem či u Slatiny pod Hazmburkem), v Českém Švýcarsku (Brtnický okruh, Kyjovské údolí) a také v Hřivicích na Lounsku. „Máme zkušené značkaře, kteří se starají o to, aby bylo na turistických trasách vše v pořádku. V pátek 11. srpna se navíc dožívá 90 let náš dlouholetý kamarád a značkař Karel Hlaváček,“ dodal Eichler.

Přes léto nezahálí ani členové Krušnohorské bílé stopy (i tato aktivita patří do Rodinného stříbra). Ti zase připravují běžecké trasy, aby byly na zimu připravené na nápor lyžařů. „Postupně prořezáváme větve na tratích, aby byly průjezdné, mulčujeme půdu a provádíme nezbytné opravu strojů a roleb,“ popsal práci členů sdružení jeho předseda Antonín Herzán s tím, že v září a říjnu začnou pomalu demontovat staré a montovat nové běžecké směrovky.

Krušnohorská bílá stopa je sdružení neziskových subjektů, které společně od roku 2007 zajišťuje úpravu rekreační běžecké stopy na vrcholcích Krušných hor Ústeckého kraje v okresech Chomutov, Most, Teplice a Ústí nad Labem.

Díky turistickému značení se řadí Česká republika mezi turistické velmoci a systém značených tras je hodnocen jako jeden z nejlepších na světě. Titul Rodinné stříbro Ústeckého kraje tak Klubu českých turistů právem náleží.

(Zdroj: http://www.kr-ustecky.cz & http://www.kr-ustecky.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *