Regionální stálé konference jsou dobrovolnými uskupeními, která fungují ve 13 krajích ČR (krom Prahy). Jedná se o seskupení územních partnerů z oblasti místního a regionálního rozvoje z veřejného sektoru a neziskové či podnikatelské sféry.
Povinným členem za každý kraj je i zástupce SMS ČR. Hlavním posláním regionální stále konference je být komunikační, koordinační a plánovací platformou, která definuje potřeby svého kraje ve vztahu k finančním zdrojům ESI fondů či prostředkům z národních dotačních zdrojů. RSK nemá právní subjektivitu a funguje na základě statutu a jednacího řádu. Chod regionálních stálých konferencí je zabezpečen prostřednictvím jejich sekretariátů. Regionální stálá konference může zřizovat pracovní skupiny k jednotlivým rozvojovým tématům např. pracovní skupiny pro oblast cestovního ruchu či rozvoje venkova. Každá regionální stálá konference má své zástupce v Národní stále konferenci.
Důležitou činností regionálních stálých konferencí je projednávání a vydávání doporučení k územnímu a věcnému zaměření výzev z ESI fondů. Zejména je kladen důraz na projekty, které naplňují tzv. územní dimenzi (snaha o koncentraci prostředků na nejproblémovější oblasti rozvoje daného území s cílem vyrovnání meziregionálních rozdílů). Územní dimenze může být realizována jednak individuálními projekty či projekty podpořených z integrovaných nástrojů tj. ITI, IPRÚ a CLLD. Jednotlivé aktivity a projekty na regionálních úrovních jsou provázány pomocí regionálních akčních plánů s programovými dokumenty ESI fondů.
Příklady projednávaných témat:
Téma dotačního titulu MMR na rekonstrukce místních komunikací
RSK Středočeského kraje projednala dne 29. 6. 2016 podnět své PS Venkov ohledně navýšení alokace dotačního titulu MMR na rekonstrukce místních komunikací a dále rozšíření okruhu možných žadatelů tj. i na obce nad 3 000 obyvatel. Podnět byl RSK schválen a předán na Národní stálou konferenci a MMR. Alokace na rok 2017 byla navýšena o více jak 25 mil. Kč a jsou podpořeny projekty, které byly vedené jako náhradníci.
Téma realizace projektů metodou CLLD a jejich zaměření
RSK Jihomoravského kraje projednala dne 24. 3. 2017 problematiku schvalování strategií CLLD a témata zaměření možných realizovaných projektů přes místní akční skupiny. RSK vyzvala řídící orgány, aby zohlednily specifika integrovaných nástrojů při nastavování podporovaných aktivit ve vztahu k CLLD, zejména řídící orgán IROP, aby umožnil rozšíření podporovaných aktivit v souladu s připomínkami Národní sítě MAS k programovému dokumentu IROP. Dále pak vyzvala řídící orgán PRV, aby do CLLD zahrnul i podporu aktivit z článku 20 tj. základní služby a obnova vesnic dle nařízení 1305/2013 ideálně formou zjednodušeného dokladování. Jednání v této věci nadále probíhá.
Téma zrušení výzev IROP pro oblast školství řešilo několik RSK
RSK se zabývala zrušením výzev a přijala toto usnesení: „RSK se znepokojením přijala informaci o zrušení plánovaných výzev na podporu infrastruktury škol z IROP v roce 2017 a schvaluje podnět pro NSK, ve kterém žádá o alokaci adekvátních finančních prostředků na uspokojení potřeb v oblasti infrastruktury škol zmapovaných ve schváleném KAP a dalších strategických dokumentech.“
(Zdroj: https://www.smscr.cz)