Dne 29. května 2017 odstartuje příjem žádostí do zbrusu nového programu Dešťovka, ze kterého budou čerpat dotace zejména domácnosti – stejně jako v programu Nová zelená úsporám. Dešťovka má reagovat na plýtvání srážkovou i pitnou vodou v České republice.
Ministr životního prostředí Richard Brabec splnil svůj slib a se svým týmem připravil dotační program na efektivní hospodaření se srážkovou vodou i recyklaci použité vody v rodinných i bytových domech. Obdobný program je běžný například v Německu nebo ve Velké Británii, kde nejen domácnosti, ale i vlastníci bytových domů budují důmyslné systémy na zachycení a následné další využití srážkové vody a recyklaci takzvaných šedých vod. Cílem je nechat odtéct do kanalizačních systémů co nejméně vody. Stejný cíl má podle Ministerstva životního prostředí i Dešťovka.
„Připraveno máme 100 milionů korun. Chceme motivovat občany k efektivnímu a udržitelnému hospodaření s vodou. Dotace budeme dávat třeba na pořízení nádrže na dešťovou vodu v suchem postižených oblastech nebo na systémy na splachování toalet využívající již jednou použitou vodu z umyvadla či pračky. Výše dotace může být až 50procentní,“ říká ministr Brabec. Návratnost podpořených projektů je různá. U složitějších systémů se může ukázat až po deseti letech, u těch nejjednodušších hrají klíčovou roli současné ceny vodného a stočného, které se v průměru pohybují okolo 80 korun za kubík vody. „Podle našich propočtů by ale díky těmto systémům na hospodaření s vodou mohla domácnost ročně ušetřit až 100 tisíc litrů pitné vody. To platí při využívání vody srážkové a přečišťování šedé vody. Z pohledu domácnosti je to úspora 7–10 tisíc korun ročně,“ vysvětluje ministr a zdůrazňuje, že v suchých oblastech, kde je kritický nedostatek vody už teď, nejde jen o ekonomiku, ale vůbec o to mít vodu.
Dotace z programu mohou získat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou domů rekreačních. Podporovány jsou tři typy projektů: zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. Na pořízení systémů, které budou srážkovou vodu využívat nejen na zalévání zahrady, ale i ke splachování, bude poskytována fixní dotace až 30 tisíc korun (plus dotace dle velikosti nádrže) a její čerpání není nijak územně omezeno. Kdo se rozhodne pro instalaci komplexního systému na recyklaci vody, získá fixní dotaci ve výši až 45 tisíc korun. Typickým příkladem je svádění vod z umyvadel, van a sprch samostatným rozvodem do speciálního zařízení na recyklaci tzv. šedé vody, kde je voda přečištěna a dále využívána jako voda užitková, například na splachování toalet. Nejdokonalejší systémy, které budou recyklovat šedou vodu a současně využívat i vodu srážkovou, podpoří Fond fixní dotací až 60 tisíc korun (plus dotací dle velikosti nádrže).
„Průměrná výše dotace se pohybuje od 20 do 60 tisíc korun v závislosti na pořízené technologii. Věc se má tak, že to je pouze takzvaně fixní část dotace, k níž se dále přičítá dalších 3500 korun za každý metr krychlový nádrže,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Minimální velikost nádrže je stanovena na 2 m3 . Maximálně může dotace pokrýt 50 procent způsobilých výdajů, mezi které je možné zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. U projektů zaměřených na přečištění odpadních vod je součástí dotace i úhrada nákladů na projektovou dokumentaci ve výši 10 tisíc korun.
Administrace programu Dešťovka je obdobná jako v programu Nová zelená úsporám. To znamená, že žádosti o dotace se budou podávat elektronicky přes webové stránky programu a administrovat se budou na krajských pracovištích SFŽP ČR, kam žadatelé následně doručí žádost a její přílohy v listinné podobě. Stejně jako u programu Nová zelená úsporám platí pravidlo tří týdnů. Žadatel se do tří týdnů po podání elektronické žádosti dozví, zda je žádost v pořádku, nebo zda je něco třeba doplnit. Tři týdny trvá kontrola doložení realizace projektu. Jakmile bude žádost schválena, bude žadateli do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace na účet. „Své žádosti mohou zájemci o dotace elektronicky podávat od 29. května 2017 až do vyčerpání 100milionové alokace, která byla vyčleněna z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Aplikace pro elektronický příjem žádostí a další podrobné informace o programu budou pro žadatele k dispozici na webových stránkách programu Dotacedestovka.cz,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Roli při rozhodování, zda využít dotace z nového programu Dešťovka, hraje i návratnost vlastní vložené investice žadatele o dotaci. Ta se liší u každého projektu. Obecně však lze říci, že využití dotace z programu snižuje celkové náklady na realizovaná opatření až o polovinu. Podle zástupců Ministerstva životního prostředí bude dotace poskytnuta všem žadatelům, kteří úplně, řádně podají a doručí svou žádost a zároveň splní i všechny podmínky programu. Disponibilní alokace aktuální výzvy může být přitom průběžně navyšována.
Zdroj: Informační zpravodaj Operačního programu Životní prostředí „PRIORITA“ – Číslo 5 – květen 2017